Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Przejściowy Skok w Butiku Milano: Modowa Harmonia Sezonów w Letnio-Jesiennej Kolekcji

Butik Milano , znany ze swojej wyrafinowanej estetyki i doskonałego połączenia elegancji z nowoczesnym stylem, wprowadza nas w fascynujący świat przejściowego sezonu z ich letnio-jesienną kolekcją. To czas, gdy moda ma okazję zaistnieć jako harmonijna opowieść o zmieniających się barwach i stylach. W artykule tym przyjrzymy się blisko tej kolekcji, która oferuje nie tylko ubrania, ale również historię modowej harmonii sezonów. kok Między Latem a Jesienią Przełom sezonów to czas nie tylko zmieniającej się aury, ale także transformacji w naszych garderobach. Butik Milano podchodzi do tego wyzwania z wyczuciem, tworząc kolekcję, która stanowi idealny most między letnim nonszalancją a jesienną elegancją. To nie tylko ubrania, to opowieść o przenikających się sezonach. Znakomitym przykładem tego są lekkie, lejące się sukienki, które zyskują nowy wyraz, gdy są noszone pod swetrami lub ozdobione subtelnymi apaszkami. Letnie pastele uzupełniają się w tej kolekcji o głębokie odcienie ziem...

Liangzhu, Wenecja epoki kamienia, zawaliła się z powodu zmian klimatycznych

 W delcie Jangcy, około 160 kilometrów na południowy zachód od Szanghaju, znajdują się archeologiczne ruiny miasta Liangzhu. Tam około 5300 lat temu rozkwitła wysoce zaawansowana kultura, dzięki inżynierii wielkich budowli hydrotechnicznych.

Miasto otoczone murami posiadało skomplikowany system kanałów żeglownych, zapór i zbiorników wodnych. System ten umożliwił uprawę bardzo dużych obszarów rolniczych przez cały rok. W historii ludzkiej cywilizacji jest jednym z pierwszych przykładów wysoko rozwiniętych społeczności opartych na infrastrukturze wodnej.

I zrobili to wszystko bez metalu.

Długo nieodkryte stanowisko archeologiczne jest obecnie uważane za dobrze zachowany zapis cywilizacji chińskiej sprzed ponad 5000 lat i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2019 roku. Jednak zaawansowana cywilizacja tego miasta nagle się skończyła.

„Na zachowanych ruinach znaleziono cienką warstwę gliny, co wskazuje na możliwy związek między upadkiem zaawansowanej cywilizacji a powodziami na rzece Jangcy lub powodziami na Morzu Wschodniochińskim. Nie znaleziono dowodów na przyczyny ludzkie, takie jak konflikty wojenne”, wyjaśnia Christoph Spötl z Uniwersytetu w Innsbrucku. 

Nacieki przechowują odpowiedź

Jaskinie i ich złoża, takie jak nacieki, należą do najważniejszych istniejących archiwów klimatycznych. Pozwalają na odtworzenie warunków klimatycznych panujących nad jaskiniami nawet do kilkuset tysięcy lat wstecz. Ponieważ nadal nie jest jasne, co spowodowało nagły upadek kultury Liangzhu, zespół badawczy poszukiwał odpowiednich archiwów w celu zbadania możliwej klimatycznej przyczyny tego upadku.

Geolog Haiwei Zhang z Xi'an Jiaotong University w Xi'an pobrał próbki stalagmitów z dwóch jaskiń Shennong i Jiulong, które znajdują się na południowy zachód od miejsca wykopalisk.

Dane ze stalagmitów pokazują, że między 4345 a 4324 latami temu był okres wyjątkowo dużych opadów. Dowodu na to dostarczyły zapisy izotopowe węgla, które zostały zmierzone na Uniwersytecie w Innsbrucku. Dokładne datowanie zostało wykonane na podstawie analiz uranowo-torowych na Uniwersytecie Xi'an Jiaotong, którego dokładność pomiaru wynosi ± 30 lat.

Potężne deszcze monsunowe prawdopodobnie doprowadziły do ​​tak poważnego zalania Jangcy i jej odgałęzień, że nawet wyrafinowane tamy i kanały nie były już w stanie wytrzymać tych mas wody, niszcząc miasto Liangzhu i zmuszając ludzi do ucieczki. Bardzo wilgotne warunki klimatyczne utrzymywały się z przerwami przez kolejne 300 lat, co geolodzy wykazują na podstawie danych jaskiniowych.

Cytowanie: Haiwei Zhang, Hai Cheng, Ashish Sinha, Christoph Spötl, Yanjun Cai i in. Upadek Liangzhu i innych kultur neolitycznych w dolnym regionie Jangcy w odpowiedzi na zmiany klimatyczne . Nauka. Przysł. , 2021

Komentarze